Strona: Historia Katedry / Katedra Metrologii i Systemów Diagnostycznych

Historia Katedry

W 1963 r. w Rzeszowie została utworzona Wyższa Szkoła Inżynierska (WSI) i w ramach Wydziału Ogólnotechnicznego powstała pierwsza Pracownia Miernictwa Elektrycznego. W 1964 r. rozpoczęto kształcenie inżynierów w zakresie metrologii elektrycznej. W roku 1965 w ramach WSI został utworzony Wydział Elektryczny. Program kształcenia na Wydziale Elektrycznym w zakresie metrologii elektrycznej obejmował zajęcia wykładowe i laboratoryjne z miernictwa elektrycznego oraz z miernictwa wielkości nieelektrycznych metodami elektrycznymi. Zajęcia były prowadzone przez pracowników zespołu dydaktycznego Elektrotechniki i Miernictwa, którym kierowała doc. dr inż. Irena Kuzora. W 1973 r. na Wydziale Elektrycznym powstał Zakład Miernictwa Elektrycznego, którego kierownikiem został mgr inż. Jan Dyszyński.

Po zmianie struktury Uczelni na instytutową w 1973 r. utworzono Instytut Elektrotechniki spełniający funkcję wydziału. Równocześnie Instytut Elektrotechniki otrzymał prawa kształcenia studentów na poziomie magisterskim w ramach 4,5-letnich studiów dziennych.

W 1974 roku w miejsce WSI utworzono Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, a Zakład Miernictwa Elektrycznego został przekształcony w Zakład Metrologii Elektrycznej i Elektronicznej (ZMEiE). Na kierownika Zakładu został powołany dr inż. Romuald Borek. W kolejnych latach Zakład rozbudował się powierzchniowo i wzmocnił kadrę nauczycieli, utworzono blok przedmiotowy miernictwa cyfrowego oraz zaplecze techniczno-konstrukcyjne budowy aparatury pomiarowej. Dało to podstawy do podjęcia przez ZMEiE szerokiej współpracy z zakładami przemysłowymi i instytutami badawczymi.

W 1989 r. zlikwidowano instytuty i uproszczono strukturę organizacyjną Politechniki Rzeszowskiej. Jednostkami organizacyjnymi Wydziału Elektrycznego zostały katedry i zakłady.

Ważnym wydarzeniem w rozwoju Zakładu było utworzenie w roku akademickim 1992/93 specjalności Metrologia i Systemy Pomiarowe, a także zmiana nazwy zakładu. Nowa nazwa: Zakład Metrologii i Systemów Pomiarowych (ZMiSP) uwzględniała nowe zadania dydaktyczne i współczesne tendencje w rozwoju metrologii.

W 1994 roku kierownikiem ZMiSP został dr hab. inż. Adam Kowalczyk, prof. PRz. Nastąpił dalszy rozwój w obszarze dydaktycznym, naukowym, organizacyjnym i technicznym. Zakład powiększył liczbę przedmiotów metrologicznych prowadzonych dla studentów Wydziału Elektrycznego oraz zwiększył liczbę zatrudnionych nauczycieli. W Zakładzie zakończono realizację jednej pracy habilitacyjnej i trzech prac doktorskich, zaawansowane zostały badania w ramach prac własnych innych pracowników w tym trzech prac habilitacyjnych. Powstały nowe opracowania skryptów dla dydaktyki a także monografie naukowe. W Zakładzie powstały nowe laboratoria dydaktyczne i naukowo-badawcze w tym Laboratorium Badań i Kalibracji EML. Od 2004 roku ZMiSP prowadził specjalność „Komputerowe Systemy Informacyjno-Pomiarowe” na studiach stacjonarnych na kierunku Elektrotechnika.

historia_1.png

W dniu 26 czerwca 2009 r. przekształcono Zakład Metrologii i Systemów Pomiarowych w Katedrę Metrologii i Systemów Diagnostycznych (KMiSD). W 2016 roku zakończono w katedrze realizację kolejnej pracy habilitacyjnej (dr inż. Robert Hanus), a w roku 2017 tytuł profesora nauk technicznych uzyskał dr hab. inż. Adam Kowalczyk, prof. PRz. W 2018r. kierownikiem KMiSD został dr hab. inż. Robert Hanus, prof. PRz. Zatrudniono nowych pracowników, zintensyfikowano współpracę naukową z ośrodkami w kraju i za granicą. Obecnie Katedra prowadzi zajęcia dydaktyczne na wszystkich kierunkach kształcenia na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki, a także przedmioty specjalistyczne na innych wydziałach Politechniki Rzeszowskiej. Na kierunku Elektronika i Telekomunikacja Katedra prowadzi specjalność Elektroniczne Systemy Pomiarowe i Diagnostyczne.

historia_2.pngW ciągu ponad 45 lat istnienia jednostki pracowali z nami:

• mgr inż. Jan Dyszyński
  • doc. dr inż. Romuald Borek