„Program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona” został opracowany przez pracowników Katedry Metrologii i Systemów Diagnostycznych dzięki dofinansowaniu w ramach II naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Liderem projektu jest dr inż. Barbara Wilk, a członkami zespołu
dr inż. Anna Szlachta, mgr inż. Małgorzata Augustyn i logopeda mgr Ewa Nowak.
Opracowany program komputerowy umożliwia przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy na podstawie analizy sygnału mowy zarejestrowanego podczas badania logopedycznego za pomocą mikrofonu. Program ten wyznacza różne parametry w dziedzinie czasu, częstotliwości oraz czas–częstotliwość, które można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii oraz do wykrycia drżenia głosu charakterystycznego w chorobie Parkinsona.
Proponowane rozwiązanie ułatwi logopedzie wykonanie samego badania logopedycznego oraz umożliwi archiwizację wyników tego badania zarówno w postaci plików dźwiękowych reprezentujących sygnały mowy pacjenta, jak i protokołów z wynikami testów logopedycznych. Raporty zawierające wyniki z okresowych badań można wykorzystać do oceny wpływu leczenia farmakologicznego i terapii mowy na progres choroby. Moduł programu przeznaczony dla pacjenta do ćwiczeń logopedycznych opracowano, by wspomóc pacjenta podczas wykonywania regularnych ćwiczeń w warunkach domowych w celu spowolnienia procesu degradacji jego mowy.
Wyniki badań dostępne w literaturze przedmiotowej świadczą, że osoba z chorobą Parkinsona dzięki regularnym, codziennym (np. 15-minutowym) prostym ćwiczeniom logopedycznym, które wykonuje samodzielnie w warunkach domowych, może znacznie spowolnić proces degradacji fonacji i artykulacji.